Jak zrobić szablon prezentacji w Canva?
- Anastazja Drapata
- 12 sie 2022
- 2 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 27 sie 2022
Cześć! Dawno nie pisałam na bloga. Dzisiaj wracam do Was z nowym tematem - jak zrobić szablon prezentacji. Można to zrobić w każdym programie, również w Canvie.
W Canvie stworzenie własnego szablonu jest możliwe nawet bez Pro, jeżeli zawarte elementy nie podlegają opłatom. Dzisiaj pokażę, jak to można zrobić.
Krok 1. Stworzenie pliku z prezentacją.
Wybieramy pusty szablon z prezentacją. Można wybrać szablon w rozdzielczości 4:3 lub w rozdzielczości 16:9. Wybrałam rozkład 16:9, który będzie nadawał się na szerokie ekrany.

Krok 2. Wybór koloru tła.
Po utworzeniu prezentacji otrzymujemy puste, białe tło. Jest ono tłem naszego tytułowego slajdu.

Jeżeli nie chcemy, aby raziło w oczy, nie wybieramy ostrych kolorów, takich jak jasny czerwony, niebieski czy zieleń.

Jeżeli chcemy zrobić gradientowe tło, wybieramy jakikolwiek gradient w zakładce "Elementy"
Możemy kolor dowolnie przesuwać i rozciągać na szerokość slajdu.

Przy powstaniu tytułowego slajdu możemy zastosować różne maski dla zachowania oddzielnych części gradientu lub zdjęcia. Aby uniknąć powstawania masek na zdjęciu, należy rozłożyć na tle wybrane maski, w które włoży się zdjęcie.

Teraz możemy włożyć gradient na wybrane przez nas maski. Maska będzie mieściła gradient lub nasze zdjęcia. Jeżeli mamy kilka masek, grupujemy je w następujący sposób. Po kliknięciu prawym przyciskiem myszy lub palca wybieramy wszystkie i grupujemy, co można zrobić skrótem Ctrl+G na Windows albo Cmd+G na Mac. Przy włożeniu gradientu na maskę można spotkać się z tym, że jedna maska przechowuje jego części w różnych kolorach.

Jeżeli mamy zdjęcie, powinniśmy zadbać o to, że kolor tła rażąco różni się od koloru zdjęcia. Na koniec tytułowego slajdu możemy dodać tekst w samym środku. Kolor czcionki powinien być ciemniejszy od koloru gradientu. Kolor nagłówków może być zbliżony do koloru samego gradientu, pod warunkiem, że nie jest on zbyt jasny. Do nagłówków na białym tle wybrałam magentę (#e83f60 w układzie 16-owym). Do nagłówków na tle gradientu i tekstu wybrałam kolor czarny, który będzie najlepiej widoczny na różnych urządzeniach.
Krok 3. Tekst
Tekst, który użyłam pochodzi z niemieckiej wersji traktatu Zygmunta Freuda "Jenseits des Lustprinzips" ("Poza zasadą przyjemności"). Moim zdaniem, ten tekst pozwoli sprawdzić, czy czcionka "widzi" diakrytyki, czy konwertuje litery o diakrytykach na inną, lepiej przetwarzalną czcionkę, co robi większość czionek. Do sprawdzenia przydatności czcionki użyłam czcionki Comfortaa Light, która występuje w wielu innych programach, m. in. w Google i WPS Office. Czcionki tej nie ma w Microsoft Word ani w Open Office.

Krok 4. Zdjęcia
Do zdjęć używamy takich samych ramek jak użytych w prezentacji, co będzie wyglądało bardziej estetycznie. Zastosowane przez nas zdjęcia powinny mieć wysoką rozdzielczość - min. 300 dpi. Ramkę na zdjęcie można nieco pochylić, tworząc efekt rozerwanego papieru.

Kommentare