top of page

Narzędzia do robienia dobrych prezentacji

Witam na swoim nowym blogu! Dzisiaj pokażę, w jakich programach można zrobić profesjonalną prezentację multimedialną.




1. Power Point

Najpowszechniejszy program do robienia prezentacji. Można go ściągnąć w pakiecie Microsoft Office. Jest absolutnie bezpłatny, nie potrzeba żadnych subskrypcji. W programie można wybrać dowolny makiet prezentacji w zależności od swego celu. Nowością stały się slajdy ze stoperem umożliwiające wskazanie czasu na konkretne zadania, dzięki czemu nie ma potrzeby korzystania ze stopera na telefonie w czasie lekcji. Są też slajdy umożliwiające wpisanie tekstu na obrazie. W nowej wersji Power Pointa można zrobić infografiki porównywalne do tych, które widnieją w podręcznikach bez konieczności instalacji Photoshopa.

Można dowolnie eksperymentować z tekstem - dodać Word Art, skorzystać z wielu czcionek, dodać efekty pola tekstowego, dodać wzory. Można bez problemu wstawić tabelę i dopasować do kolorystyki prezentacji. Załadowane samodzielnie zdjęcia można wpasować w różne ramki i przyciąć (w starszych wersjach). Można dodać efekty specjalne do fotografii oraz makiety 3D. Program pozwala na import wykresów z Excela, zarówno jak i samodzielne wstawienie. Można samodzielnie zapisać czas prezentacji.

Minusem jest konieczność każdorazowego zapisywania zmian.

2. Prezentacje Google.

Komponent programu Google Suite. Również jest dostępny dla indywidualnych użytkowników. Można w nim pracować grupowo i porozumiewać się przez chat. Wymaga uprzedniego stworzenia konta w Google. Praca jest zapisywana automatycznie na Google Drive, nie trzeba nic samodzielnie zapisywać. Można pobrać gotową pracę w formacie pptx, podobnym do rozszerzenia Power Point. Galeria szablonów jest niewielka w porównaniu z Power Pointem. Można zmieniać kolory motywu i dowolnie formatować. Wybór animacji jest ograniczony, podobnie jak wybór czcionek. Ma to swoje zalety : niektóre czcionki mogą nie przetworzyć się na stronach internetowych, poprzez ozdobność nie pozwalają realnie ocenić wartość tekstu i nie ma w nich polskich liter. Google Presentations również nie przetwarzają niektórych "niebezpiecznych" czcionek.

Multimedia można wyszukać w internecie, zaimportować z Drive'a bądź You tube. Oszczędza to czas na szukanie ilustracji w pamięci komputera.

Prezentację można uczynić dostępną dla osób niedowidzących poprzez włączenie alfabetu Braille'a i lupę.

3. Prezi.

Nowa strona internetowa umożliwiająca stworzenie smart prezentacji za pomocą powiększanych kafelków. Zachwyca obfitość szablonów, możliwość zrobienia prezentacji wideo, infografik i maili podobnych do stron internetowych. Za dostęp do wszystkich produktów niestety, trzeba płacić. Strona jest dostępna w języku angielskim. Aby korzystać z aplikacji, należy zarejestrować się.

Można konwertować plik na prezentację Power Point. Za zdjęcia premium i sesje offline należy płacić. Mimo to zdjęcia stockowe są dostępne. Prezentacja zapisuje się sama, w związku z czym nie trzeba się martwić o przepadek swojej pracy. Można dodać animację do tekstu. Można nagrać lekcję online w czasie robienia prezentacji.

4. WPS

WPS Office można zainstalować ze strony producenta. Nadaje się do wszystkich formatów dokumentów. Za wersję rozszerzoną, w tym większy wybór czcionek, należy płacić. Ma niektóre funkcje niedostępne w innych pakietach, np. edycja pdf, dostępna tylko w Adobe Acrobat Reader. Praktycznie wszystkie szablony są płatne. Mimo to można jednocześnie pracować nad wieloma plikami o różnych formatach.

Kommentare


bottom of page