top of page

Styl glamour

Zaktualizowano: 6 lis 2020

Styl glamour, in. agroglamour, styl bogaty, jest jednym ze stylów w architekturze i sztuce.

Historia

Styl narodził się na terenie byłych zachodnich republik ZSRR w wyniku przemian lat 90 (kryzys gospodarczy, nasilenie fali zbieractwa). Pierwotnie dotyczył architektury, z czasem wtargał w kolejne dziedziny sztuki, nawet do świata wirtualnego. Przez krytyków kojarzony jest jako kiczowaty bądź styl nouveaus riches (nowobogackich). Istotą stylu jest umieszczenie maksymalnej ilości zdobień, czasem niekoniecznie pasujących do siebie. Jako zjawisko w architekturze glamour zaczyna powoli zanikać pod napływem międzynarodowych korporacji oferujących o wiele skromniejsze meble. Styl przetrwał do dziś w świecie wirtualnym, co nie znaczy, że zaczyna zanikać.

Rodzaje stylu

  • Pseudorenesans

  • Pseudobarok

  • Styl chiński

  • Styl arabski

Style mogą być do siebie podobne pod względem wizualnym, niektóre elementy mogą być synkretyczne.

Cechy stylu

Pseudoglamour:

  • Stosowanie Word Art w tytułach slajdów

  • Stosowanie gradientów imitujących metale (złoto, srebro, miedź)

  • Stosowanie falistej linii z gradientem

  • Stosowanie czcionek ozdobnych i czcionek rodzaju script (imitujących pismo odręczne)

  • Tło w gradacjach purpurów, brązów lub błękitu bądź będące zdjęciem sceny

  • Stosowanie dźwięków przy przejściach (czasem)

  • Stosowanie zaskakujących przejść

Styl nie dotyczy wyłącznie prezentacji. Czasem firmy oferujące usługi hotelarskie i pokrewne starają się stosować styl w korespondencji firmowej. W niektórych grach, m. in. w MSP, występują motywy imitujące ubrania haute couture i pałace. Taki styl nazywa sie stylem pseudopałacowym, ponieważ bazuje na stereotypowym spojrzeniu na pałacowe wnętrza. Styl pałacowy cechują:

  • Nadmierne stosowanie metalowych gradientów i błyskotek

  • Obecność nieprzetwarzających polskie znaki czcionek w kursywie

  • Stosowanie ozdobnych kartuszy i dekoracji imitujących elementy architektoniczne baroku i innych styli

  • Stosowanie tła imitującego marmur bądź tła o kolorach bliskich purpurze.

  • Stosowanie grafiki ilustrującej wnętrza z pogranicza późnego baroku i eklektyzmu - stereotypowe ujęcie pałacu

Eklektyzm non omnis moriat ... A więc przetrwał zawieruchę XX wieku i prześladuje przestrzeń wirtualną do dziś. Styl pałacowy przejawia się pod postacią gotyku, a więc jest uznawany za styl średniowieczny. Styl średniowieczny dotyczył architektury, głównie hoteli i restauracji o nazwach nawiązujących do średniowiecza (w Polsce), miast Europy Środkowej i Zachodniej (kraje Europy Wschodniej). Styl średniowieczny widziany jako styl gotycki, a wynikało to z przedstawionych w filmach lat 70. wizji średniowiecza. Średniowieczna architektura pojawiała się w obrazie kamiennych zamczysk otoczonych murem obronnym o mrocznych wnętrzach oświetlanych kutym świecznikiem i lochach pełnych narzędzi tortur, w których przy typowym dla renesansu, nawet pseudorenesansu, rzeźbionym stole o kręconych nogach zasiadała inkwizycja. Wnętrza lat 2000 cechowało połączenie imitacji kamiennych murów na ścianach z maswerkami na suficie. Zdarzała się dekoracja maswerkowa na fasadach niektórych obiektów.

Język stylu nowobogackich

Język pseudoglamouru wywodzi się z radzieckiej nowomowy. Celem przekazu jest ukazanie absolutnej przewagi autora nad czytelnikami. To powoduje, że zamiast zainteresować czytelnika, tekst może go zmylić i zrazić na całe życie. Przyczynia się do stygmatyzacji osób nieobeznanych z tematem.Jak twierdził Macchiavelli, "cel uświęca środki". Osiągnięcie samego celu wymaga rozpisywania jednego zagadnienia, dodając wiele dygresji (aby cały czas zmylać obserwujących). Stygmatyzacja polega na gruntownej krytyce przeciwników, zawiera elementy ksenofobii i rasizmu. Do przykładów stygmatyzacji należy traktowanie nieuczestniczących w kursach jako leniwych, uważanie wszystkich niezgodnych z własną opinią za nieudaczników. Na pytania zadawane w czasie prezentacji prezenter albo przymila się do widza, albo zaczyna go obrażać.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Poniżej są podane przykłady odpowiedzi.Mogą one nie odzwierciedlać większości przypadków.

Przykład: Jeżeli poprostu zapytasz o różnicę we właściwościach izomerów, to ci odpowiedzą:

"Nie powinieneś tu przychodzić, jeżeli jesteś takim oberwańcem"

*Oberwaniec to człowiek ubogi materialnie

"Doceniam pana ciekawość, to różnica we właściwościach izomerów wynika z ich położenia w związku chemicznym. (który...)"


Stylu agroglamour nie replikujcie, bo możecie narazić się na kompromitację. Jak pisałam wcześniej, można zostać wyśmianym za niekompetencję. Najlepiej nie pisać takim tonem, jakbyście kogoś wyśmiewali.

 
 
 

Comentários


bottom of page