Grupa funkcyjna to grupa atomów nadająca związkowi pewne właściwości.
Grupy funkcyjne
OH - nadaje wodorotlenkom metali zasadowy odczyn. Jedna grupa OH pozwala alkoholom reagować z metalami alkalicznymi i metalami ziem alkalicznych (słabiej). Powstają wtedy alkoholany - sole alkoholi i metali. 2, 3 i więcej grup OH pozwala alkoholom tworzyć kompleksy alkoholanowe z kationem Cu 2+ . Dzięki niej alkohole reagują z kwasami nieorganicznymi i karboksylowymi.
R (CnH2n+1) - wraz ze wzrostem atomów węgla w grupie maleje rozpuszczalność w wodzie związku organicznego i temperatura zapłonu, a zwiększa się gęstość, temperatura topnienia i wrzenia. Jest niereaktywna w reakcjach chemicznych.
NH2 - nadaje aminom zasadowy charakter : aminy barwią papierek wskaźnikowy na niebiesko, fenoloftaleinę na malinowo, dysocjują w wodzie według równania :
R−NH2 + H2O ⇌ R−NH+3 + OH−
SH - nadaje tiolom (związkom z atomem siarki zamiast tlenu) silny, obrzydliwy zapach czosnku. Tiole reagują lepiej z zasadami i litowcami niż alkohole, redukują mostki dwusiarczkowe, przyłączają Hg 2+.
C=O - nie pozwala ketonom utleniać się do kwasów karboksylowych, ketocukry dają negatywny wynik próby Trommera, Felhinga, Benedicta i Tollensa
СHO - grupa charakterystyczna dla aldehydów. Pozwala im utleniać się do kwasów karboksylowych, aldozy dają pozytywny wynik próby Trommera, Tollensa, Fehlinga i Benedicta.
COOH - grupa charakterystyczna dla kwasów karboksylowych. Nadaje kwasom organicznym zdolność do reagowania z zasadami (alkoholami albo wodorotlenkami metali),
kwasowy odczyn (słabą moc, kwasy palmitynowy, stearynowy i oleinowy są prawie obojętne).
Comments